Zdrowie koni

Zdrowy koń to zdrowy, tym samym prawidłowo funkcjonujący układ oddechowy. Bez niego zdolność konia do wykonywania wysiłku zostaje w znacznym stopniu obniżona, z powodu zbyt małej ilości tlenu dostarczanego do końskich płuc.

Objawy takie jak przejściowy kaszel, białawy wypływ z nozdrzy, pojawiające się podczas pracy lub w boksie,  po pewnym czasie mogą rozwinąć się w poważną chorobę, w wyniku której wydolność oddechowa konia znacznie się obniża, w konsekwencji prowadząc do duszności spoczynkowej, a nieleczone do kalectwa, a nawet śmierci zwierzęcia.

W czym tkwi problem?
Choroba znana jako przewlekła obturacyjna choroba płuc (ang. Chronic Obstructive Pulmonary Disease- COPD, RAO), czy powracająca obturacyjna choroba płuc, objawiająca się dusznościami i zadyszkami, zostaje wywołana przez wdychane prze konia alergeny, często znajdujące się w podawanej paszy i ściółce.
Zarodniki grzybów, produkowane przez nie mykotosyny, drobinki kurzu znajdujące się w sianie, docierające do układu oddechowego to najczęstsze alergeny, powodujące niepożądane reakcje oddechowe u koni. Koń zaczyna kaszleć w boksie, także podczas jazdy, z nozdrzy zaczyna wypływać biała, gęsta wydzielina, wzrasta częstość oddechów.

Co robić?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest poważnym zagrożeniem dla końskiego zdrowia i może skończyć się kalectwem konia, ale w przypadku usunięcia alergenów ze środowiska bytowego konia, zwierzę może prowadzić aktywne, normalne życie.
RAO jest konsekwencją wdychania zarodników pleśni, znajdujących się między innymi w sianie. Całkowite wyeliminowanie tych zarodników pozwala na cofnięcie objawów choroby, zapobiegając jednoczęsnie nawrotom choroby. W cięższych przypadkach i epizodach napadów duszności, koniecznością staje się leczenie farmakologiczne prowadzone przez lekarza weterynarii, ale podstawą profilaktyki, jak i wspomagania ewentualnego leczenia jest zapewnienie koniom środowiska wolnego od alergenów.

Twój koń, jego dom oraz „siano na parze”.
Większość koni użytkowych spędza swój czas w zamkniętych pomieszczeniach, z dala od pastwisk i wybiegów, dlatego też konieczne staje się zapewnienie odpowiednich warunków bytowych w zakresie prawidłowej wentylacji stajni, odpowiedniej ściółki (trociny, torf, ścinki papierowe), chroniącej przed kurzem i pyłem i przede wszystkim bardzo dobrej jakości siana. Aby wyeliminować zagrożenia niosące za sobą skarmianie złej jakości sianem wielu właścicieli stosuje sianokiszonkę czy moczone siano. Sianokiszonka jest rozwiązaniem dość drogim i czasochłonnym, moczenie siana natomiast nie eliminuje szkodliwych substancji w nim zawartych, zlepia jedynie cząsteczki kurzu, wypłukując przy okazji wszystkie ważne dla końskiego zdrowia składniki odżywcze. Wypłukane siano to  siano jałowe i nadal szkodliwe.

Stojąc naprzeciw tym problemom firma Happy Horse przygotowała alternatywę dla wyżej wymienionych rodzajów przygotowywania paszy objętościowej – PAROWNIKI DO SIANA.
Urządzenia te wyparzają siano w temperaturze ok 100 ºC, są łatwe w użyciu i praktycznie bezawaryjne. Przygotowują pełnowartościowe, niewypłukane ze składników odżywczych i mikroelementów siano, siano wolne od kurzu, mykotosyn i zarodników pleśni wedle zasady „parzone warzywa są najzdrowsze”. „Siano na parze” to rozwiązanie zarówno dla zdrowych młodych koni, koni już chorujących (alergików) jak i „koni - weteranów” na emeryturze.