Czym jest COPD (RAO)

RAO (dawniej COPD)  - wielu posiadaczy koni taka diagnoza spędza to sen z powiek. Co to właściwie jest, czy da się to leczyć, czy to już wyrok? Otóż RAO to nawracająca niedrożność dróg oddechowych, która  stanowi duże ograniczenie wydolności koni.

Najczęstszą przyczyną  występowania choroby  są  alergie układu oddechowego,  które można rozpoznać po  przewlekłym kaszlu, wydzielinie  z nosa  i trudnościach w oddychaniu. Najbardziej podatne na to schorzenie są wrażliwe konie przebywające przez większą część doby w stajni na ściółce ze słomy i karmione suchym sianem (zwłaszcza  złej jakości).

Patofizjologia choroby obejmuje niewielki stan zapalny dróg oddechowych, produkcję śluzu i zwężenie oskrzeli w odpowiedzi na działanie alergenu.

Najbardziej narażone na to schorzenie są konie w średnim  wieku ok 9 lat. Około 12% dorosłych koni cierpi w znaczącym stopniu na zapalenie dolnych dróg oddechowych spowodowane alergią. Nie ma tutaj znaczenie płeć czy rasa.


Zmiana warunków środowiskowych,  które sprzyjają rozwojowi choroby skutkuje zwolnieniem na sile lub tłumieniem objawów klinicznych choroby.  W tym celu należy pomyśleć o zmianie ściółki np. na torfową, trocinową lub każdą inną poza słomą. Natomiast siano można poddać  parowaniu. W skutek tego procesu koń może jeść siano przez cały rok, pozbawione lotnych cząsteczek, które w przypadku siana suchego przedostawały się do płuc zwierzęcia.

Do diety wskazane jest również włączenie  suplementów wiążących toksyny, które nasz koń zjadł. Doskonale do tego nadaje się preparat Mycosorb.  W większości przypadków już po tygodniu widać wyraźną poprawę stanu zdrowia koni. Zmniejsza się ilość śluzu, kaszel praktycznie ustaje.

RAO nie stanowi jednak wyroku dla konia. Odpowiednie postępowanie i eliminacja alergenów  i zapewnienie ruchu na padoku pozwoli cieszyć się przez długie lata dobrą kondycją fizyczną.